Назад до всіх партнерів

UNHCR | Агентство ООН у справах біженців

Перейти на сайт партнера

Агентство ООН у справах біженців, є глобальною міжурядовою організацією, яка присвячує свою діяльність порятунку життів, захисту прав і створенню кращого майбутнього для біженців, вимушено переміщених громад та осіб без громадянства.

Агентство ООН у справах біженців працює в Україні з 1994 року, коли Агентство підтримало репатріацію кримських татар, а в 1996 році уклало Угоду з урядом України. Згідно зі своїм мандатом, UNHCR надає послуги захисту та підтримку, щоб допомогти біженцям, внутрішньо переміщеним особам (ВПО), постраждалим від війни та особам без громадянства отримати доступ до своїх прав та основних послуг і знайти стійкі рішення. У 2014 році UNHCR розширило свою присутність на сході України для надання гуманітарних послуг і допомоги людям, які постраждали від війни. Після повномасштабного вторгнення Російської Федерації у лютому 2022 року UNHCR ще більше розширило свою діяльність і наразі присутнє у кількох місцях по всій країні.

З початком повномасштабного вторгнення Агентство ООН у справах біженців підтримує та доповнює заходи реагування, які здійснюються Урядом України, регіональними та місцевими органами влади, у таких сферах: 

  1. Надає послуги соціального захисту та психосоціальної підтримки людям, травмованим війною. Надаючи безоплатну правову допомогу, організація допомагає людям відновити втрачені або пошкоджені документи, які часто є життєво важливими для доступу до послуг або отримання компенсації. 
  2. У рамках своєї програми з надання житла та ремонту будинків UNHCR надає матеріали для екстреного будівництва житла після нападів, щоб допомогти усунути негайні пошкодження будинків і життєво важливої інфраструктури. Воно також забезпечує довготривалий ремонт пошкоджених будинків і багатоповерхівок, щоб сім'ї могли залишитися або повернутися до своїх домівок. 
  3. UNHCR допомагає людям задовольнити їхні базові потреби, розподіляючи предмети першої необхідності або надаючи грошову допомогу, що дозволяє людям самостійно визначати пріоритетність своїх найнагальніших потреб, водночас підтримуючи місцеву економіку. 

У 2022 році Агентство ООН у справах біженців охопило цими формами допомоги та підтримки 4,32 мільйона осіб по всій Україні, а у 2023 році – 2,63 мільйона осіб. Головною метою 2024 року є охопити ще 2,7 мільйона переміщених осіб та інших постраждалих від війни людей в Україні захистом і гуманітарною допомогою.

Пріоритетним завданням Агентства ООН у справах біженців є є підтримка спроможності переміщених осіб знайти довгострокове вирішення їхньої ситуації. Ця діяльність включає надання підтримки ВПО, які не мають перспектив повернутися до своїх домівок у найближчому майбутньому,  для їхньої інтеграції та побудови нового життя в приймаючих громадах. Підтримка також надається біженцям і ВПО, які хотіли б повернутися до своїх домівок, у безпечний, гідний і сталий спосіб. 

UNHCR регулярно проводить опитування щодо намірів українських ВПО та біженців з України, які проживають у європейських країнах. Останнє опитування було опубліковане в лютому 2024 року і показало, що більшість ВПО та біженців з України бажають і, зрештою, мають намір повернутися додому, і що головною перешкодою на шляху до цього зараз є безпека та захищеність. Іншими ключовими перешкодами є доступ до належного житла, базових послуг та роботи.

У Миколаївській області Агентство ООН у справах біженців надає допомогу та підтримку людям у співпраці зі своїми партнерами – громадською організацією «Десяте квітня», Благодійним фондом «Право на захист», Карітасом України та Благодійним фондом «Стабілізаційні послуги». Підтримка включає психосоціальну та юридичну допомогу, а також розподіл матеріалів для будівництва тимчасового житла та довготривалого ремонту пошкоджених будинків. UNHCR також розподіляє грошову допомогу, працює над захисними заходами, такими як соціальна допомога, захист дітей та запобігання гендерно-обумовленому насильству. У суворі зимові місяці організація надає пріоритет додатковій зимовій допомозі, такій як встановлення обігрівачів, роздача ковдр та наборів для утеплення житла.

Повʼязані звіти

Звіт з використання допомоги від UNHCR за 2022 рік

Завантажити .pdf